fbpx
0
Twój koszyk

Jaka latarka czołowa? Podpowiadamy, jak wybrać

Latarka czołowa – jaką wybrać?

Latarka czołowa  nie kojarzy się tylko z pracą górnika lub lekarza. Jaka latarka czołowa przyda się do różnych zajęć w domu i koło niego, a także na rozmaite wyjazdy i górskie eskapady? Czy wszystko jedno, po którą latarkę czołową sięgniesz? Przeczytaj nasz tekst, w którym postaramy Ci się podpowiedzieć, jak dokonać właściwego wyboru.

W garażu, podczas remontu, na wypad w góry… Latarka czołowa (zwana też nagłowną) ma wiele zastosowań. Jak wybrać tę najlepszą? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

  • dystans lub zasięg – czyli zakres, który latarka czołowa oświetli – im większy, tym oczywiście więcej i wyraźniej zobaczysz w nocy;
  • poziom lumenów – zależy od przeznaczenia – jeśli chcesz zabierać latarkę na spokojne, drobne wycieczki, podczas których masz główną latarkę, wystarczy ok. 100-200 lumenów. Podobnie przedstawia się poziom lumenów w latarce czołowej do pracy w warsztacie. Liczba ta powinna być wyższa jeśli z kolei stawiasz na dłuższe nocne wojażowanie albo łażenie po grotach (od 300 lumenów wzwyż);
  • tryby świecenia – związane z powyższymi parametrami, pozwalają dopasować oświetlenie do konkretnej sytuacji. Można spotkać się z opinią, że powinno ich być minimum trzy. 
  • zasilanie – bateryjne lub akumulatorowe (AA/AAA lub specjalne). Można też spotkać się hybrydami. Rodzaj zasilania powinien być dopasowany do tego, co robisz i na czym Ci zależy. Na przykład wymienne bateryjki będą lżejsze, ale będa pracowały krócej – trzeba je będzie albo ładować, albo kupować nowe. Z drugiej strony przydają się bardziej, jeśli wybierasz się tam, gdzie wiesz, że nie będzie pewnego dostępu do prądu, a nie masz ze sobą powerbanku (nawet jeśli jest on już “wycieczkowym” standardem). Istotna jest także długość pracy przy określonej mocy świecenia.
  • solidność wykonania i komfort użytkowania – bardzo istotna podczas wycieczek w góry, ale także nawet pracy w garażu czy warsztacie. Dobra latarka czołowa musi mieć dobrej jakości paski i sprzączki. Muszą być one jednak również wygodne – nie mogą Cię obcierać czy ranić. Dobrze, by można było regulować pasek, ale także samą lampkę (by zmienić jej kąt nachylenia). Istnieją też modele, które pozwalają uruchomić latarkę poprzez poruszanie ręką (to latarki czołowe z czujnikiem ruchu).Przy solidności warto też upewnić się, że materiał jest odporny na wodę oraz przedostawanie się pyłu lub innych odłamków. Jest to szczególnie istotne jeśli planujesz zabierać latarkę na wyprawy, ale także jeśli planujesz wykorzystywanie jej przy naprawach (w deszczu i nie tylko). W skali IP odporność na wodę nie powinna być na pewno niższa niższa niż 4. Ochronę przed pyłem oznaczają natomiast cyfry 5 i 6. Z komfortem wiąże się też kwestia umieszczenia pojemnika na ogniwo elektryczne. Może być albo połączony z modułem świecącym, albo być osobno (z tyłu głowy lub z możliwością schowania do kieszeni), podpięty do modułu kablem. Warto wspomnieć, że pierwsza opcja jest polecana na wyprawy latem, a druga zimą (zwłaszcza jeśli mowa o wersji kieszeniowej).
  • waga –  latarka czołowa nie może być zbyt ciężka, gdyż jej ciężar szybko odczujesz Ty i Twoja głowa. Zasadniczo do zastosowań” lżejszych”, a nie ekstremalnych typu łażenie po grotach i jaskiniach, można wybrać lżejsze latarki czołowe
  • dodatkowe cechy – to na przykład odblaskowy pasek, dzięki któremu można Cię jeszcze łatwiej dostrzec w nocy (to samo tyczy się modeli z diodą z tyłu głowy). Ale także możliwość regulowania barwy światła czy zablokowania latarki, aby uniknąć przypadkowego włączenia (i zmarnowania energii).

Jaka latarka czołowa do warsztatu, a jaka w góry – czyli przeznaczenie

W poprzednim akapicie wybrzmiała też już istotna kwestia przeznaczenia latarki czołowej. Ma ono wpływ na to, które z opisanych parametrów będa tymi, które będą dla Ciebie szczególnie ważne, na które musisz zwrócić większą uwagę.

Na przykład jeśli latarka czołowa jest przeznaczona bardziej “na wyjścia”, warto skupić się nad tym, by była lekka, ale też odporna na zmieniające się złe warunki atmosferyczne. Jeśli zasadniczo chcesz jej używać do jakichś prac wewnątrz, najlepiej, by była solidna i nie uszkodziły jej jakieś odłamki czy drobiny (ze ścian, stropu itp.). Na wypady górskie czy na łono natury lepsze mogą być latarki czołowe na baterie, a przy domu – z akumulatorem. Do spacerów, biegów czy łażenia w terenie potrzebny będzie większy zasięg oświetlenia, a do pracy – możliwość jego jak największego skupienia. Jeżeli uprawiasz natomiast sporty i zajęcia ekstremalne (z łażeniem po jaskiniach czy nocnym kolarstwem na czele), wówczas przyda Ci się bardziej profesjonalny i solidny sprzęt.

Jaka latarka czołowa dla dziecka?

 

Z latarki czołowej mogą też korzystać maluchy, które nierzadko towarzyszą starszym w wędrówkach czy górskich spacerach. Latarka czołowa dla dziecka powinna być odpowiednio lekka, bardzo wygodna (dziecko jednak gorzej znosi niewygody niż dorosły), ale także solidna. Dobrze, by miała duże możliwości regulacji – dzięki temu posłuży dłużej i nie trzeba będzie jej za szybko wymienić, gdy dziecko podrośnie. Nie musi też dysponować przesadnie potężną mocą lumenów. Dobrym dodatkiem będzie za to na pewno wspomniany odblask. Latarkę czołową mogą nosić dzieci, które mają 3 i więcej lat.

 

Sprawdź latarki czołowe vel nagłowne w naszej ofercie.