fbpx
0
Twój koszyk

Jaka lampka na biurko? Jak rozjaśnić sobie pracę?

U kogo najczęściej pojawia się dylemat “jaka lampka na biurko?”. Na pewno u osób, które zajmują się pracą biurową, naukową lub kreatywną. Nierzadko wykonują ją do późnych godzin lub po prostu wypada ona w drugiej połowie dnia, wieczorem, czy nocą. Ale także dzieci i młodzieży odrabiających lekcje, przygotowujących się do sprawdzianów, egzaminów itd… Wiadomo, że do realizacji zadań lub nauki potrzebne będzie właściwe oświetlenie, które najczęściej pochodzi z ustawionej na biurku lampki. Jak wybrać tę odpowiednią?

Jaka lampka na biurko – czy to faktycznie aż taki problem?

Wydawać by się mogło, że wybór lampki na biurko jest czymś banalnym. Bo przecież wystarczy, żeby było jasno, jak najjaśniej. Tymczasem są pewne detale, na które warto zwrócić uwagę, aby korzystanie ze światła było jak najbardziej komfortowe.

Jak wybrać lampę na biurko?

Gdy wybierasz lampkę na biurko, weź pod uwagę następujące kwestie:

 

Jaka lampka na biurko – czy to faktycznie aż taki problem?

Zmiana natężenia i temperatury barwowej światła. Niektóre zadania i czynności wymagają większego natężenia świetlnego, inne mniejszego. Również temperatura barwowa powinna być dopasowana do tego, czym się właśnie zajmujesz.

Jeżeli chodzi o natężenie, przyjmuje się, że do pracy biurowej powinno ono wynosić od 200 do 500 lumenów, choć można też znaleźć źródła mówiące o 1000 lumenów. Normy pracy są takie, że przy stałej, regularnej pracy oświetlenie biurka powinno wynosić 500 luksów (lumenów na metr kwadratowy), a przy bardziej dorywczej (krótkotrwałym używaniu komputera) – 300 luksów.

A jak to wygląda z temperaturą barwową (różne źródła różnie określają wartości dla poszczególnych poziomów)? Światło zimne pomaga się bardziej skoncentrować i skupić. Światło neutralne  jest odpowiednie do typowej, ogólnej pracy biurowej. Z kolei światło ciepłe jest dobre do relaksu. Gdy zastanawiasz się, jaka lampka na biurku, weź najlepiej pod uwagę taką, która ma możliwość wygodnego regulowania zarówno natężenia, jak i temperatury barwowej.

 

Łatwość podnoszenia i przesuwania, elastyczność i solidność

Tutaj znowu chodzi o właściwe dopasowanie oświetlenia – lub przeniesienie go, gdy np. przenosimy się z naszą pracą do łóżka. W tym ostatnim przypadku polecane są lampki z klipsem, który można zaczepić o kant biurka lub półki. Lampka z klipsem pozwala także na zmniejszenie liczby rzeczy na powierzchni roboczej.

Jeśli decydujesz się na zakup lampki tradycyjnej, wybierz taką, która nie będzie ani zbyt ciężka, ani zbyt lekka (można ją bowiem wtedy łatwo niechcący strącić). Przy okazji warto zadbać o to, by klosz lampy był odpowiednio mocny i wytrzymały. To samo tyczy się ramienia, które z jednej strony powinno być odpowiednio elastyczne (z możliwością dopasowania wysokości), ale też solidne.

Gdy ustawiasz lampę na biurku, postaw ją tak, by nie powstawał cień, który będzie przeszkadzał Ci w pracy, pisaniu lub czytaniu; by światło nie odbijało się w ekranie, na okładce teczki, książki, zeszytu… Jeżeli jesteś osobą praworęczną, ustaw ją po lewej stronie (i odwrotnie, jeśli to lewa ręka jest Twoją dominującą). Przyjmuje się, że światło powinno być oddalone przynajmniej o 30 centymetrów.


Rodzaj oświetlenia i żarówki w lampce na biurko

Często polecane są lampki na biurku lub żarówki LED-owe. Są one bardziej energooszczędne i zasadniczo rzadziej się je wymienia. Nie ma także irytującego dla oczu efektu migotania. Żarówki LED są wprawdzie droższe niż tradycyjne, ale w ostatecznym rozrachunku ich użytkowanie wypada bardziej korzystnie. Jeżeli w lampie nie będzie możliwości wymiany żarówki, przyjrzyj się temu elementowi szczególnie uważnie, aby nie utknąć z niefunkcjonalną lampą.


Różne dodatki i elementy lampy na biurko

Nie są niezbędne do pracy lampki, stanowią jednak przyjemny i pożyteczny dodatek. Mowa o lampkach z przybornikiem na długopisy, miejscem na karteczki czy spinacze, uchwytem/podstawką na smartfon, a nawet lampach na biurko z zegarem, termometrem czy lupą. Jeżeli szukasz takich akcesoriów (dostępnych osobno) i chcesz ogarnąć więcej rzeczy za jednym razem, rozważ zakup takiego połączenia. Niektóre lampy są także wyposażone w port, który umożliwia używanie lampy na biurko jako ładowarki (do podratowania smartfona lub opaski, podczas gdy Ty sobie pracujesz lub się uczysz). Możesz także spotkać różnego rodzaju zabezpieczenia (np. przed przepięciem czy zwarciem).

Jaka lampka na biurko dla dziecka?

Lampa na biurku to akcesorium, które przydaje się nie tylko dorosłym w pracy, ale również dzieciom i nastolatkom przy odrabianiu lekcji lub nauce. Parametry, którymi warto się kierować, są dość podobne. Można spotkać polecenie lampki z klipsem, gdyż dzieci często uczą się w łóżku. Tu również pojawia się kwestia połączenia lekkości, ale jednocześnie wytrzymałości i elastyczności (w dopasowywaniu odległości światła od miejsca pracy).

 

Warto też wybrać lampkę, która będzie się podobała dziecku, zachęcała do korzystania z niej przy biurku. Tutaj szczególnie mogą się sprawdzić dodatkowe elementy, o których była mowa powyżej. Dobrze jednak nie przesadzić z różnymi gadżetami czy funkcjami – powinny być dodatkami, a nie dodatkowymi rozpraszaczami. Do nauki sugeruje się bardziej neutralną temperaturę barwową, a do szczególnego skupienia się – chłodniejszą.

 
Czy lampa na biurko jest autentycznie potrzebna? Czyli dlaczego jednak warto zadbać o odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy lub nauki
Niektóre osoby mogą myśleć, że lampa na biurko to w ich przypadku zbędny wydatek. Przecież można włączyć górne światło. Albo po co w ogóle włączać światło? Wystarczy to bijące z ekranu komputera lub podświetlanych klawiszy.  Prawda?

Jaka lampka na biurko dla dziecka?

Niestety praca przy złym, niewystarczającym oświetleniu lub jego braku może odbić się na naszym samopoczuciu. Ból oczu, ale także głowy, rozdrażnienie, uczucie zmęczenia czy osłabienia to tylko jedne z dolegliwości, które mogą się tutaj pojawić. Przekłada się to także na mizerne rezultaty w pracy lub nauce. A to znowu wpływa negatywnie na samopoczucie. I tak powstaje nieprzyjemny łańcuszek czy błędne koło.

 

Problem staje się tym bardziej istotny, gdy chodzi o wybór lampki dla dziecka. Ponieważ jego wzrok jest jeszcze młody, ciągle się rozwija, lepiej zadbać, by nie pojawiły się żadne wady lub niedogodności zdrowotne spowodowane nie doświetleniem.

 

Jak piszemy powyżej, oświetlenie powinno być także dopasowane do pory dnia. Inne światło nadaje się do pracy wieczornej, inne do tej wcześnie rano. W przeciwnym razie albo będziemy zbyt rozleniwieni, albo zbyt rozdrażnieni – i znowu nici z dobrej pracy. Rano światło powinno być bardziej chłodne lub neutralne, natomiast pod wieczór bardziej bursztynowe.

 

O ile dodatkowe – górne – oświetlenie jest jak najbardziej wskazane jako uzupełnienie lampki na biurku (może być nawet delikatne, ale niech będzie), o tyle odradzamy pracę tylko przy świetle, które bije z ekranu lub pochodzi z taśm LED, które np. okalają tablicę nad biurkiem. Jest ono zwyczajnie niewystarczające i na dłuższą metę szkodliwe.

 

W szerszej skali warto kierować się zasadami HCL – Human Centric Lighting, czyli wykorzystania sztucznego oświetlenia, które zgodne jest z potrzebami człowieka i naśladuje światło naturalne. Jest to dość obszerny temat i warto by mu poświęcić osobny artykuł. Tu można jednak wspomnieć o tym, że warto stosować różne rodzaje oświetlenia (a także różną intensywność czy rozprowadzanie światła), zależnie od pory dnia czy miejsca, jak również korzystać – w miarę możliwości ze światła słonecznego.

 

Lampa na biurko – polecane modele w naszej ofercie

Wielofunkcyjna lampka biurkowa LED MT042

Wyposażona jest w możliwość przełączania się między poszczególnymi barwami świetlnymi. Siła światła wynosi od 270 do 440 lumenów. Lampa na biurko ma solidne, aluminiowe ramię oraz możliwość regulacji oprawy górnym zawiasem. Znajdziesz tu także port USB-A do ładowania innych sprzętów.

 

Sprawdź:
https://e-montis.pl/produkt/wielofunkcyjna-lampka-biurkowa-led-mt042/

 

Wielofunkcyjna akumulatorowa lampka biurkowa LED MT043

Ta lampa na biurko ma wbudowany akumulator o pojemności 1200 mAh. Naładujesz go do pełna w 2,5 godziny. Umożliwia on świecenie – zależnie od wybranego trybu – od około godziny i 40 minut do nawet 8 godzin. Dostępne są 4 tryby świecenia – słabe, średnie, mocne oraz nocne. Siła światła rozciąga się od 20 do 200 lumenów.

 

Sprawdź:
https://e-montis.pl/produkt/wielofunkcyjna-akumulatorowa-lampka-biurkowa-led-mt043/

 

Chcesz zobaczyć nasze lampki w pełnej świetlnej akcji? Wpadnij na naszego Tik Toka:
https://www.tiktok.com/@montispolska