fbpx
0
Twój koszyk

Jak naładować telefon bez ładowarki? Opisujemy kilka sposobów (a także radzimy, na co uważać)

Zawartość plecaka lub torebki została dogłębnie sprawdzona. No i klops, nie ma ładowarki, chyba została w domu, pracy, szkole, tramwaju itp. Sklepy z elektroniką zamknięte, życzliwej duszy z własną ładowarką brak…. A tu koniecznie trzeba szybko naładować telefon. Co można zrobić? Podpowiadamy, jak zabezpieczyć się przed taką sytuację i jak naładować baterię smartfona bez ładowarki.

Powerbank, czyli wyjście awaryjne, które dobrze mieć przygotowane już wcześniej

W obecnych czasach powerbank przestaje być już tylko interesującym gadżetem. To zdecydowanie urządzenie ładujące, które warto mieć w domu, w torbie czy plecaku – przydaje się na wyjeździe, podczas przerw w dostawie prądu (blackoutu), ale także właśnie w sytuacji, gdy gdzieś zginęła ładowarka. Dlatego warto, by powerbank był zawsze naładowany i w pogotowiu.

Oczywiście jest to rozwiązanie doraźne, bo nawet najbardziej pojemny powerbank ma ograniczoną możliwość ładowania. Prędzej czy później on sam będzie potrzebował dokarmienia energią. Powinien Ci jednak dostarczyć dość energii, by smartfon nie padł i był czas na odnalezienie ładowarki, kupienie nowej czy pożyczenie jej od kogoś.

Ładowanie smartfona za pomocą innego urządzenia (laptopa, smartfona…)

A co, jeżeli nie masz ze sobą powerbanku? Ratunkiem może być sięgnięcie po inne urządzenie elektroniczne. Najlepszym i najbardziej popularnym jest laptop, do którego podpinasz telefon. Ładowanie powinno się zacząć automatycznie.

Ciekawostkowo można wspomnieć jeszcze o tym, że teoretycznie możliwa jest odwrotna sytuacja, to jest ładowanie laptopa przy pomocy ładowarki smartfona. W praktyce ładowarka smartfonowa nie jest jednak w stanie dostarczyć przenośnemu komputerowi odpowiedniej ilości energii i nie jest to polecane rozwiązanie (chyba że dana ładowarka jest wyraźnie określona jako nadająca się i do smartfona, i do laptopa, np. ładowarka sieciowa USB Montis MT008, która nadaje się np. do ładowania MacBooków).

 

Smartfona można także naładować przy pomocy innego smartfona. Jest to możliwe, gdy ten ma funkcję USB OTG (On-The-Go). To standard w przypadku smartfonów z Androidem, ale dla pewności można to także sprawdzić za pomocą aplikacji (np. USB OTG Checker). W niektórych modelach musi być ona osobno aktywowana. Dzięki USB OTG masz możliwość podpięcia klawiatury czy myszki, a także właśnie ładowania zwrotnego telefonu telefonem.

Pamiętaj, że do ładowania smartfona zawsze będzie Ci potrzebny odpowiedni kabel, a także przejściówka, która umożliwi dopasowanie do urządzenia ładującego (przede wszystkim tyczy się to funkcji USB OTG). Oczywiście wyjątkiem jest ładowarka indukcyjna i bezprzewodowe ładowanie (rozwiązuje ono problem „jak naładować telefon bez kabla”), ale tu jednak zajmujemy się sytuacją, gdy nie masz pod ręką żadnej ładowarki.

Przeczytaj również:

Kabel do ładowarki – jak go wybrać?

Jaka ładowarka indukcyjna? Jak wybrać takie akcesorium?

 

Ładowanie smartfona w galerii, na przystanku, w autobusie. Ale czy to bezpieczne?

Powyżej opisaliśmy sytuację, w której jesteś z dala od cywilizacji lub zamknięte są sklepy. Ale załóżmy, że jesteś w mieście, jakieś sklepy są otwarte, ale jednak z jakiejś przyczyny nie ma salonu z elektroniką lub np. nie masz pieniędzy. Co wtedy?

Pewnym rozwiązaniem są możliwości ładowania telefonu w wyznaczonych punktach w galeriach handlowych. W niektórych miastach można także spotkać się z opcją naładowania smartfona na… przystanku lub w autobusie.

Z jednej strony wydaje się to wspaniałą opcją. Z drugiej strony można jednak spotkać opinię, że to także wyjście ryzykowne. Publiczne ładowarki mogą bowiem zostać wykorzystane do wykradnięcia danych ze smartfona przez hakerów lub wgrania złośliwego oprogramowania. Praktyka taka nosi nazwę juice jackingu, czyli ataku, który wykorzystuje urządzenie ładujące.

Są wprawdzie sposoby, by się bronić przed tego rodzaju cyberzagrożeniem, jak korzystanie z kabli, które umożliwiają naładowanie telefonu, ale już nie przesyłanie danych, czy tzw. prezerwatyw USB, które działają w podobny sposób (pozwalają na ładowanie, ale nie przesył informacji). Zasadniczo jednak odradza się ładowanie smartfona w taki sposób.

Mamy nadzieję, że powyższe sposoby pomogą Ci ładować baterię telefonu w sytuacjach kryzysowych, gdy zabraknie Ci ładowarki. A jeśli jakiejś szukasz, sprawdź wszystkie ładowarki z obecnej oferty Montis.