fbpx
0
Twój koszyk

High Definition Multimedia Interface. Jaki kabel HDMI wybrać?

W prawdziwym gąszczu złącz i przewodów można znaleźć kabel HDMI (czyli High Definition Multimedia Interface – multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości). Kable HDMI służą do podłączenia do telewizora laptopa, konsoli czy odtwarzacza Blu-ray oraz cyfrowego przesyłania dźwięku i obrazu. Jaki kabel HDMI wybrać, aby cieszyć się dobrym użytkowaniem sprzętu? Jaka powinna być długość kabla? O co chodzi ze standardami? Czym Ultra High Speed różni się od High Speed? Sprawdź nasze wskazówki przy poszukiwaniu odpowiedniego kabla HDMI.

Obsługiwany standard HDMI

Mówi on o tym, jaki sygnał (o jakiej przepustowości) będzie przesyłany do telewizora i jaka będzie rozdzielczość wyświetlanego materiału.

Najnowszy standard HDMI to HDMI 2.1. Obsługuje przepustowość do 48 Gb/s oraz wysokie rozdzielczości, jak 4K i 8K (przy klatkażu 120fps), a także dynamiczny HDR i 32 kanały dźwiękowe. Jest on obecny w wielu telewizorach produkowanych od 2019 i 2020 roku. Dzięki niemu można m.in. cieszyć się rozgrywką na nowoczesnych konsolach do gier (za sprawą obsługi technologii VRR czy ALLM). 

Wcześniejsze standardy to m.in.: HDMI 2.0 (obsługuje przepustowość do 18 Gb/s oraz rozdzielczość 4K 60 fps)oraz HDMI 1.4 (przepustowość do ok. 10 Gb/s, rozdzielczość 4K i klatkaż 30 fps lub FHD 60 fps), a także m.in. HDMI 1.3 czy HDMI 1.2.

Przy standardzie HDMI można także spotkać oznaczenia literowe, które dotyczą kolejnych wersji, które rozszerzają możliwości danego standardu. Np. 2.1a umożliwia obsługę rozdzielczości 10K  Niekiedy przy nazwie kabla od razu podana jest także rozdzielczość, jaką dany standard obsłuży (np. 8K v. 2.1).

Standard HDMI trzeba dobrze sprawdzić. Kabel, który obsługuje zbyt niski, nie będzie mógł prawidłowo odtwarzać bardziej zaawansowanych treści. Z drugiej strony kabel o nowszym standardzie będzie w stanie obsłużyć niższe treści. Jakkolwiek można spotkać opinię, że powinno się jednak postarać jak najlepiej dopasować standard kabla HDMI do materiału audio/wideo.

 

Rodzaje kabli HDMI

Rodzaj kabla HDMI mówi o tym, jaki sygnał dany kabel będzie w stanie przesłać oraz jakie technologie obsłuży. Informacja ta powinna być wydrukowana na osłonie. 

Te rodzaje kabli HDMI to:  

  • Standard HDMI (obsługuje rozdzielczość 720p i 1080i), 
  • High Speed HDMI (720p, 1080i, 1080p, 4K przy 30 Hz, 3D oraz technologia Deep Color),
  • Premium High Speed HDMI (obsługuje m.in. 4K przy 60 Hz oraz HDR),
  • Ultra High Speed HDMI vel 48G (4K, 5K, 8K, 10K przy 120 Hz oraz Ethernet). 

Do korzystania z materiałów w wysokiej jakości poleca się kable High Speed oraz Ultra High Speed HDMI.

Czasem przy oznaczeniach rodzajów można też znaleźć dopisek …with Ethernet. Oznacza to tyle, że taki kabel nadaje się również do przesyłania przewodowo sygnału internetowego. Dopisku takiego nie ma Ultra High Speed HDMI, który już domyślnie obsługuje Ethernet.

Średnica kabla HDMI

O średnicy mówi numer AWG (American wire Gauge), czyli systemu średnic przewodów elektrycznych, który jest stosowany w USA. Mniejszy numer oznacza większą grubość (i odwrotnie). 

Najwyższy spotykany numer AWG to 40 ze średnicą 0,0799 mm, natomiast najniższy to 0000 (4/0) ze średnicą przeszło 11 mm. W przypadku kabli HDMI można się spotkać z numeracją od 32 do 22 (czyli od 0,202 mm do 0,643 mm).

Dlaczego średnica kabla HDMI jest tak ważna? Przekłada się ona na wytrzymałość przewodu oraz dopuszczalne natężenie, które może przez niego przejść. Dlatego polecane są raczej kable grubsze.

Materiał, z którego wykonane są przewodniki oraz otoczka kabla HDMI

Przewodniki w kablu HDMI wykonane są z miedzi, stali lub aluminium czy włókna szklanego. 

Najbardziej budżetowe przewodniki, stalowe i pokryte miedzią , oznaczane są CSS (Copper-clad Steel). Nie jest to jednak wybór polecany, przede wszystkim z uwagi na swoją nietrwałość i niezdolność do przesyłania obrazu w wysokiej jakości. Najlepsze to z kolei te z miedzi beztlenowej – OFC (Oxygen-free Copper). Choć zdecydowanie droższe, są również wytrzymałe i zdolne przesyłać obraz w wysokiej rozdzielczości.

Pośrednim rozwiązaniem (pomiędzy wersją budżetową i drogą) są kable z HDMI z przewodnikami aluminiowymi pokrytymi miedzią – CCA (Copper-clad Aluminium).

Dodatkowo w kablu może się też znajdować filtr ferrytowy, którego celem jest zapobieganie zakłóceniom.

Na rynku są również kable HDMI wykonane ze… złota (lub pozłacane). Czasem przedstawia się je jako najlepszą opcję. Mają swoje zalety (są wytrzymalsze od miedzi, lepiej radzą sobie z przesyłaniem danych na dłuższe odległości). Nie są jednak absolutnie niezbędne do odbierania obrazu w dobrej jakości.

Jeśli natomiast chodzi o otoczkę kabla HDMI, można spotkać gumową, ale także droższą, solidniejszą – w oplocie. Gumę można znaleźć również na wzmocnieniu styków. Można spotkać się z opinią, że kable HDMI w oplocie to raczej zdobienie niż ochrona.. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o jakości ich wykonania i upewnić się, że na pewno są odpowiednio wytrzymałe.

Złącza

 

Najbardziej popularne to złącze typu A. Poza tym jest jeszcze tzw. miniHDMI, czyli typu C, które spotkać można w laptopach czy aparatach cyfrowych, oraz podobne do microUSB złącze typu D vel microHDMI.

Istnieje także złącze typu E, które jednak spotyka się tylko w zastosowaniach motoryzacyjnych. Na rynku nie można natomiast znaleźć obecnie typu B.

Długość kabla HDMI

 

Parametr istotny z bardzo prozaicznego względu. Za krótki zwyczajnie uniemożliwi podłączenie TV do konsoli czy innego urządzenia. Lepiej jest kupić kabel HDMI zbyt długi niż zbyt krótki. Oczywiście nie powinno się też przesadzać, bo potem tworzy się bałagan z kablami przy TV. Najlepiej wymierzyć odległość i kupić kabel z lekkim zapasem (poleca się przynajmniej 20 cm).

Najdłuższe kable HDMI mogą mieć od 5 do 20 m. W przypadku, gdy potrzebny jest bardzo długi kabel, poleca się skorzystanie z regeneratora sygnału (repeatera), który często jest już wmontowany w kabel. Pomocą może być również skorzystanie ze wspomnianych kabli z przewodnikami ze złota.

 

Sprawdź wszystkie kable HDMI w ofercie Montis

 

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz kabel do telefonu?

oraz Kabel do ładowarki – jak go wybrać?